Októbrový Bazár a Kytičky na Dušičky

V nedeľu dňa 09.10.2022 sa už tretíkrát uskutočnil Bazár oblečenia a kníh v Kultúrnom dome v Malom Čepčíne organizovaný našou neziskovou organizáciou VEPOS Horného Turca n.o..

Bazár je výnimočný v tom, že sa do neho zapojilo 23 obcí Horného Turca a 11 základných a materských škôl z Horného Turca.

Vďaka ich podpore, sme dokázali vyzbierať množstvá rôzneho oblečenia a kníh. Oblečenie a knihy mohli záujemcovia doniesť do svojej obce alebo školy a my (VEPOS Horného Turca) sme ich pozbierali a doviezli do kultúrneho domu.

Príprava bazáru trvala skoro týždeň a vyvrcholila v sobotu, kedy sa dobrovoľníci z rôznych obcí stretli ráno v Kultúrnom dome v Malom Čepčíne, triedili a ukladali oblečenie a knihy až do neskorého poobedia.

V nedeľu príprava na bazár pokračovala, kedy sme dokončili tvorivý kútik pre výrobu Kytičiek na Dušičky.

Síce bazár začínal až od 14:30, prví návštevníci prišli skoro o hodinu skôr. Preto sme aj brány kultúrneho domu otvorili, hneď ako bolo všetko pripravené. O 14:30 bol už kultúrny dom plný ľudí z rôznych obcí.

Bolo si veru z čoho vyberať. Vďaka Vám, sme mali množstvo rôzneho oblečenia a kníh.

Úspech mal aj náš tvorivý kútik. Sme radi, že sme mohli najmä tých menších naučiť, ako si spraviť vlastné Kytičky na Dušičky a nahradiť plastové kytice, živými, voňavými kyticami. Kytičky na Dušičky bola ďalšou z aktivít organizovaných našou neziskovou organizáciou v rámci kampane „Naše Ďalšie Dušičky bez plastovej kytičky.“[1]

Bazár svojou prítomnosťou podporili aj viacerí starostovia obcí Horného Turca (Malý Čepčín, Abramová,  Veľký Čepčín, Turček, Ondrašová, Kaľamenová, Budiš, Bodorová, Liešno).

Chceli by sme opäť poďakovať:

-       všetkým obciam Klimatického centra Horného Turca, základným a materským školám Horného Turca za pomoc pri zbere oblečenia a kníh,

-       každému kto podaroval oblečenie alebo knihy,

-       každému, kto pomohol pri organizácii bazáru, ďakujeme taktiež Obci Malý Čepčín, bez ktorej podpory by bazár neexistoval, Kvetinárstvu ZARA Turčianske Teplice za pomoc pri zabezpečení tvorivého kútika Kytičky na Dušičky, AGROTRADE GROUP, spol. s.r.o. za pomoc s výzdobou,

-       všetkým dobrovoľníkom, ktorí pomáhali či pri náročnej príprave, triedení alebo aj počas samotného bazára,

-       a samozrejme, ďakujeme všetkým, ktorí ste prišli a darovali ste vyzbieraným veciam a knihám nový život.

Sme šťastní, že sa bazár opäť vydaril.

Ďakujeme Vám veľmi pekne všetkým za podporu. Veľmi si ju vážime.

Vidíme sa v máji 2023. Už teraz sa nevieme dočkať!MK
[1] Spomínajme na svojich blízkych, ale pamätajme aj na prírodu. Skúsme to tento rok bez plastových kvetov a obrovských kahancov, ktoré o pár dní aj tak skončia na skládke. Radšej siahnime po živých kvetoch, malých sviečkach a menších spomienkových predmetoch z prírodných materiálov. Ročne končí v menšej obci priemerne 6 ton odpadu z cintorínov na skládke. Zbytočne...